“Да, законът позволява един имот да се продава на данъчна оценка, най-ниската цена, на която може да се продаде, но законът не позволява да се впише, че се продава на данъчна оценка, а в същото време да се плати на по-висока цена. Това е данъчна измама, която се е превърнала в масов спорт в България". Това заяви юристът Михаил Екимджиев в предаването "120 минути" по Би Ти Ви.
Вчера адвокатите на фирма "Артекс Инженеринг", продала апартамент на Цветан Цветанов в кооперация “Летера”, излязоха със становище, в което се намеква, че вписаната в нотариалния акт цена не е тази, на която е купен имота.
“Некоректно се явява твърдението, че г-н Цветанов е придобил луксозния апартамент по цена 342 852 лева. Това е данъчната оценка на апартамента, която е посочена в акта като част от задължителното съдържание на всеки нотариален акт. Всъщност г-н Цветанов е придобил апартамент в замяна на други два по-малки апартамента (завършени и добре обзаведени) и доплащане", заявяват от адвокатска кантора “Пенков, Марков и партньори”.
Адвокат Екимджиев коментира, че масовата практика в нотариалния акт да се вписва данъчната оценка, а реално да се плаща по-висока, е измама.
Законно е да се вписва данъчната оценка, но е против законите вписаната цена да не е реално платената. "Тази измама срещу държавата масово се практикува до такава степен, че вече се смята за нормално", каза адвокат Екимджиев.
Той призова или да се отмени възможността за вписването в нотариалния акт и изповядването на сделките на данъчна оценка или да се следи много стриктно дали действително има разминаване с платената сума за съответния имот.
Според адвокат Екимджиев една от индикациите за нещо нередно при сделката на Цветанов с “Артекс” е това, че фирма, която строи стотици апартаменти в София, се съгласява да придобие още два чрез замяна.