НОЩТА НА ОСКАРИТЕ: 7 НАГРАДИ ЗА "ОПЕНХАЙМЕР", НА ВТОРО МЯСТО Е "КЛЕТИ СЪЗДАНИЯ", "БАРБИ" СИ ТРЪГНА САМО С ЕДНА СТАТУЕТКА 

Автор: 5 GmediA 09:09, 11 март 2024
Източник: Ройтерс

Общо 7 награди от 13 номинации спечели "Опенхаймер" на тазгодишните награди "Оскар". Биографичният филм на Кристофър Нолан очаквано доминира във водещите категории - най-добър филм, режисьор, актьор в главна роля (Килиън Мърфи), актьор в поддържаща роля (Робърт Дауни-джуниър), операторско майсторство, оригинална музика и монтаж.

И докато триумфът на "Опенхаймер" беше предизвестен, Ема Стоун изненада всички като спечели статуетката за водеща женска роля. Прогнозите до последно даваха преднина на Лили Гладстоун за "Убийците на цветната луна". Тя имаше шанса да стане първата индианка с "Оскар", но Ема Стоун неочаквано надделя и беше отличена за ролята си на Бела Бакстър в "Клети създания" на Йоргос Лантимос.

"Барби" си тръгна само с една награда за оригинална песен. "Анатомия на едно падане" очаквано победи в категорията за оригинален сценарий.

Списък на всички победители:

 

Най-добър филм:

  • "Американска литература"
  • "Анатомия на едно падане"
  • "Барби"
  • "Заседнали"
  • "Убийците на цветната луна"
  • "Маестро"
  • "Опенхаймер"
  • "Минали животи"
  • "Клети създания"
  • "Зона на интерес"

Най-добър режисьор:

  • Жюстин Трие - "Анатомия на едно падане"
  • Мартин Скорсезе - "Убийците на цветната луна"
  • Джонатан Глейзър - "Зона на интерес"
  • Йоргос Лантимос - "Клети създания"
  • Кристофър Нолан - "Опенхаймер"

Най-добър актьор в главна роля:

  • Брадли Купър - "Маестро"
  • Колман Доминго - "Ръстин"
  • Пол Джиамати - "Заседнали"
  • Килиън Мърфи - "Опенхаймер"
  • Джефри Райт - "Американска литература"

Най-добра актриса в главна роля:

  • Анет Бенинг - "Ниад"
  • Лили Гладстон - "Убийците на цветната луна"
  • Сандра Хюлер - "Анатомия на едно падане"
  • Кери Мълиган - "Маестро"
  • Ема Стоун - "Клети създания"

Най-добър актьор в поддържаща роля:

  • Стърлинг К. Браун - "Американска литература"
  • Робърт де Ниро - "Убийците на цветната луна"
  • Робърт Дауни-джуниър - "Опенхаймер"
  • Райън Гослинг - "Барби"
  • Марк Ръфало - "Клети създания"

Най-добра актриса в поддържаща роля:

  • Емили Блънт - "Опенхаймер"
  • Даниел Брукс - The Color Purple
  • Америка Ферера - "Барби"
  • Джоди Фостър - "Ниад"
  • Да'Вин Джой Рандолф - "Заседнали"

Най-добър оригинален сценарий:

  • "Анатомия на едно падане"
  • "Заседнали"
  • "Маестро"
  • "Май, декември"
  • "Минали животи"

Най-добър адаптиран сценарий:

  • "Американска литература"
  • "Барби"
  • "Зона на интерес"
  • "Опенхаймер"
  • "Клети създания"

Най-добър анимационен филм:

  • "Момчето и чаплата"
  • "Стихии"
  • "Нимона"
  • "Спайдър-Мен: През Спайди-вселената"
  • Robot Dreams

Най-добър чуждестранен филм:

  • "Аз, капитан"
  • "Прекрасни дни"
  • "Общество на снега"
  • "Учителската стая"
  • "Зона на интерес"


Най-добър документален филм:

  • "Боби Уайн: Президентът на народа"
  • The Eternal Memory
  • "Четири дъщери"
  • "20 дни в Мариупол"
  • "Да убиеш тигър"

Най-добър дизайн на продукцията:

  • "Барби"
  • "Убийците на цветната луна"
  • "Наполеон"
  • "Опенхаймер"
  • "Клети създания"

Най-добър дизайн на костюми:

  • "Барби"
  • "Убийците на цветната луна"
  • "Наполеон"
  • "Опенхаймер"
  • "Клети създания"

Най-добър грим и прически:

  • "Голда"
  • "Обществото на снега"
  • "Маестро"
  • "Опенхаймер"
  • "Клети създания"

Най-добра кинематография:

  • "Ел Конде"
  • "Убийците на цветната луна"
  • "Маестро"
  • "Опенхаймер"
  • "Клети създания"

Най-добър монтаж:

  • "Анатомия на едно падане"
  • "Клети създания"
  • "Заседнали"
  • "Убийците на цветната луна"
  • "Опенхаймер"

Най-добър звук:

  • "Създателят"
  • "Мисията невъзможна: Пълна разплата - част първа"
  • "Маестро"
  • "Опенхаймер"
  • "Зона на интерес"

Най-добри визуални ефекти:

  • "Създателят"
  • "Годзила минус едно"
  • "Пазители на галактиката Vol. 3"
  • "Наполеон"
  • "Мисията невъзможна: Пълна разплата - част първа"

Най-добра оригинална музика:

  • "Американска литература"
  • "Индиана Джоунс и реликвата на съдбата"
  • "Убийците на цветната луна"
  • "Опенхаймер"
  • "Клети създания"

Най-добра оригинална песен:

  • "Американска симфония" - It Never Went Away на Джон Батист и Дан Уилсън
  • "Барби" - I'm Just Ken на Марк Ронсън и Андрю Уайт
  • "Барби" - What Was I Made For? на Били Айлиш и Финиъс О'Конъл
  • Flamin' Hot - The Fire Inside на Даян Уорън
  • "Убийците на цветната луна" - Wahzhazhe

Най-добър късометражен филм:

  • The After
  • Invincible
  • Night of Fortune
  • Red, White and Blue
  • The Wonderful Story of Henry Sugar

Най-добър късометражен документален филм:

  • The ABCs of Book Banning
  • The Barber of Little Rock
  • Island in Between
  • The Last Repair Shop
  • Nǎi Nai & Wài Pó

Най-добър късометражен анимационен филм:

  • Letter to a Pig
  • Ninety-Five Senses
  • Our Uniform
  • Pachyderme
  • War is Over! Inspired by the Music of John & Yoko

Източник: Дневник 

Тагнато в: оскари

Последни новини

Общо гласували: 28

Анкета

ЩЕ ГЛАСУВАТЕ ЛИ НА ПРЕДСТОЯЩИТЕ ИЗБОРИ НА 9 ЮНИ?
Да
25 гласували / 89.29%
Не
2 гласували / 7.14%
Все още не съм решил/а
1 гласували / 3.57%