АЛЕКСАНДЪР АНДРЕЕВ ПРЕД СОНЯ КОЛТУКЛИЕВА: ЦИК ДОПУСНА СЕРИОЗНА ГРЕШКА С РЕШЕНИЕТО СИ ДА РЕГИСТРИРА ЕДНОВРЕМЕННО ДВЕТЕ КОАЛИЦИИ ОКОЛО ДПС, БЕЗ ДА ИМ ДАДЕ ВХОДЯЩ НОМЕР

Автор: 5 GmediA 17:10, 5 септември 2024
Източник: 24 часа

Бившият председател и говорител на Централната избирателна комисия Александър Андреев отправи остри критики към настоящото ръководство на органа, отговарящ за провеждането на изборите в страната. Според Андреев ЦИК не е трябвало да отменя редовния си брифинг, насрочен за днес на обяд. Освен това комисията е допуснала сериозна грешка с решението си да регистрира едновременно двете коалиции около ДПС, без да им даде входящ номер.

Интервю на Соня КОЛТУКЛИЕВА:

- Г-н Андреев, за жалост, трябва да започнем интервюто с вас с една безпрецедентна и много срамна новина - беше отменена пресконференцията на ЦИК за днес, въпреки че и вие добре знаете, че по време на активния период на комисията, денят и часът за брифинг с медиите са точно определени. Не е ли абсолютно безотговорно това решение? Как ще коментирате като бивш председател и бивш говорител на ЦИК?

- Този случай е безпрецедентен от гледна точка на това, че институцията би трябвало да дава публичност на своите решения. Говорителите й трябва представят решенията, които ЦИК в рамките на изборния период приема, тъй като те са свързани с изпълнението на определени срокове и изисквания. Една такава отмяна на брифинга не позволява да бъде запозната обществеността с всички решения, които ЦИК е приела, както и с мотивите за тяхното приемане.

- Ще ви кажа. Страх ги е от въпросите на медиите за екскурзията им в Азербайджан, за конфликта на интереси на Камелия Нейкова, която е участвала в създаването и ръководството на партия, озовала се днес в коалицията на ДПС-Доган...

- Това не са достатъчни основания, за да не се оповестяват решенията на ЦИК, която е основният орган, натоварен с организацията и произвеждането на изборите. Ако това са мотивите за отмяната на брифинга, те са несъстоятелни.

- Аз смятам, че това са причините. Те изтъкнаха като аргумент пленарното заседание на Народното събрание и възможността някоя партия да иска да ползва трибунката в Партийния дом. Затова се отлага с толкова много време пресконференцията. Че в Партийния дом има колкото си искате зали. Можеше да се отложи за следобед...

- Този мотив също е несъстоятелен, защото брифингите се провеждат във фоайето, което води към централното стълбище, водещо към пленарна зала. ЦИК е използвала и други помещения за провеждане на брифингите. В периода на Ковид дори провеждахме онлайн брифинги, като давахме възможност на репортерите онлайн да си задават въпросите.

- Член на ЦИК ми каза, че е незаконно решението на комисията да не се впишат с поредни номера двете заявления - на ДПС-Пеевски и на ДПС-Доган.

- Отказът да се впишат в регистъра заявленията на двете коалиции, както и да не бъде посочена дата на тези заявления, съответно описването на всички условия - пореден номер и други реквизити, е една сериозна грешка от страна на ЦИК. Фактът на вписването на заявленията не означава автоматично регистрация на дадената коалиция или партия. Това е въпрос на регистърното производство, което трябва да установи, че са подадени тези заявления с конкретни документи и могат да бъдат приети със или без забележка. Ако са приети със забележка, трябва да се дадат указания, за да бъдат изпълнени недостатъците или допълнително да се предоставят документи.

Не беше правилно това действие. Оттук нататък последваха и други действия, които вместо да решат проблема, го задълбочиха. Включително и с последните указания на ЦИК за отстраняване на нередностите, тъй като по този начин няма да се даде яснота и да се отговори на принципната забрана в Изборния кодекс една политическа сила да участва в две различни коалиции на едни и същи избори.

Затова с интерес очаквам, след като бъдат предоставени съответните документи, как ЦИК ще се произнесе по този казус, тъй като тези решения подлежат на съдебен контрол, но едновременно с това ограничават възможността за участие на изборите на другите формации, които са в тези коалиции.

- Смущаващ е фактът, че членове на ЦИК в момента са: представителят на БСП е от т.нар. Контролна комисия на партията, двамата представители на ДПС са част от ръководството на ДПС. Споменах вече за председателката Камелия Нейкова, която е била зам.-председател на една от партиите в коалицията на ДПС-Доган. Говорителката Росица Матева е била адвокат на Мая Манолова по делото за изборните резултати за кмет на София. Как всичко това се съвместява с изискването за безпристрастност и обективност?

- ЦИК винаги се е формирала на основата на предложения, които по своята същност са политически. Участието на определени лица е свързано с тяхната политическа ангажираност с определени партии. Аз също съм бил политически ангажиран. Формално конфликт на интереси няма. Единствената недопустимост по отношение на членовете на ЦИК е те да не бъдат част от предизборния щаб на дадена партия.

- По ваше време нямаше такива сътресения. Разцепват се две големи партии, аз виждам страхливост, боязън, откровена несправедливост в решенията на членовете на ЦИК. Не е ли време да бъде изваден на масата отново въпросът за постоянна професионална изборна администрация, а не партийни назначения?

- Това е въпрос, който винаги ще стои. Поне до момента, до който не бъде променена системата на изборната администрация. Традиционно в България до момента у нас изборната администрация е въз основна на политически назначения. Така е и в районните и секционните избирателни комисии. Необходим е дебат и политическа воля за намиране на законово решение, което да позволи на изборната администрация да придобие своята независимост и да бъде професионална, както в доста други държави.

Изборният кодекс трябва да бъде отворен отново и да бъдат решени съществуващите проблеми. Както по отношение на хартиени бюлетини и машини, така и по отношение на район "Чужбина", изборната администрация, избирателни списъци. Та да стигнем и до координацията с изпълнителната власт. Всички тези въпроси трябва тепърва да бъдат поставени и широко дискутирани.

Последни новини

Общо гласували: 49

Анкета

СМЯТАТЕ ЛИ, ЧЕ СЛЕД ПОРЕДНИТЕ ИЗБОРИ НА 27 ОКТОМВРИ, ЩЕ БЪДЕ СФОРМИРАНО РЕДОВНО ПРАВИТЕЛСТВО?
Не, няма как да се случи
33 гласували / 67.35%
Да, надявам се
16 гласували / 32.65%
Не ме интересува
0 гласували / 0%