Няма нищо легитимно в действията спрямо кандидата за депутат от „Алианс за права и свободи“ Джейхан Ибрямов. Това заяви в предаването „Тази сутрин“ Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд, юрист и бивш заместник-министър на правосъдието, както и на външните работи.
Ибрямов беше задържан, след като от прокуратурата обявиха, че е поискал 200 000 лв. от Мирослав Тодоров с обяснението, че му трябват за купуване на гласове. Тодоров беше арестуван като член на група за данъчни престъпления и пране на пари през август тази година. Според държавното обвинение Ибрямов е обещал да лобира в Министерството на отбраната, за да печели Тодоров обществени поръчки на ведомството. Съдът остави Ибрямов в ареста, а в четвъртък мярката му ще се гледа от апелативните съдии.
Ибрямов, който е действащ депутат е задържан, въпреки че няма положително произнасяне за сваляне на имунитета му от председателя на парламента Рая Назарян.
По думите на Янкулов има няколко сериозни проблема в първоначалните действия, които са извършени, които се идентифицират само на база на публично достъпната информация и документ, публикуван от Народното събрание. Той обясни, че за да се направи задържане без разрешение на парламента или неговия действащ председател на действащ депутат, е необходимо да се касае за хипотеза на т.нар. „заварено престъпление“. В случая обаче не може да се направи извод, че става дума за такова, тъй като няма инцидентност или случайност при извършване на престъплението, което е документирано – неговото начало е една седмица назад във времето.
Николай Кокинов, бивш градски прокурор на София, заяви, че в голяма степен споделя същата теза. Според него в случая има няколко смущаващи неща. По думите му се касае за оперативна комбинация, извършена от МВР и прокуратурата. Смущаващо е, че е поискано разрешение за започване на разследване и задържане на Ибрямов, но председателят на НС не е потвърдил второто.
Янкулов добави, че може да се разгледа хипотезата на т.нар. „вкарване в капан“. „Когато държавните органи, които са натоварени със задачата да разследват престъпленията не просто пасивно наблюдават извършването на едно престъпление, ами съдействат активно за неговото извършване“, каза той, като посочи, че има много решения на Европейския съд за правата на човека в този смисъл. Все пак добави, че това към момента е спекулация, тъй като няма достатъчно информация по казуса.
„Има едно лекичко изчакване и побутване „аха, вземи ги моля те тези пари“, смята също Кокинов.
Според Янкулов специални разузнавателни средства са приложени чрез даващия подкупа и така е документирано престъпление, но е проблематично дали това не е евентуално заобикаляне на закона.
„Много по-големият проблем е с първоначалните действия по разследване срещу лице с имунитет. Това е обиск, освидетелстване и претърсвания на няколко адреса. Всички тези действия са извършени докато той още е бил с имунитет. Това е големият проблем на това наказателно производство“, посочи още той. Съответно доказателствата не би трябвало да бъдат ползвани по-нататък.
Фактът, че даващият парите Мирослав Тодоров е задържан по друго обвинение, според двамата го поставя в зависимост от държавните органи и поставя въпроси за неговата мотивация да участва като свидетел по друго наказателно производство.
Янкулов обобщи, че най-големият проблем е, че Ибрямов продължава да бъде незаконно задържан, защото няма произнасяне за сваляне на имунитета от председателя на Народното събрание. За това пък задължително трябва да има заседание на Народното събрание, като по въпроса гласуват депутатите.