Председателите на секционните избирателни комисии, в които изобщо не са били пуснати устройствата за видеонаблюдение, да бъдат глобени. Това реши Централната избирателна комисия на заседанието си днес.
Според Изборния кодекс санкцията, която може да бъде наложена, е от 20 до 200 лева. Става дума за 60 секции - нарушители, става ясно от информацията, пратена на ЦИК от държавното дружество "Информационно обслужване". Според информацията там не само не е имало излъчване на живо, не само че не са намерени записи от видеонаблюдението, ами и устройствата въобще не са били стартирани.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова коментира, че комисията ясно е разписала и в методическите указания кой отговаря за стартирането на записа, а това е председателят на СИК. ЦИК реши да се изпрати информацията за конкретните секции на районните избирателни комисии с указания до края на тази седмица да съберат необходимата информация и да съставят актове за установяване на нарушения на председателите на тези секционни комисии.
Така ЦИК избяга от темата за същинските нарушения на тези избори, установени от видеонаблюдението. В четвъртък Милена Кирова показа как гласове за партия "Величие" не са вписани в правилната графа на протоколите, което се установява при проверка на записите и качените онлайн протоколи. На партията не ѝ достигнаха точно 21 гласа, за да мине бариерата от 4% и да влезе в НС. Именно част от тях БНТ ви показа.
В друг репортаж Тереза Кънчева, Альоша Шаламанов и Мая Димитрова показахме как член на секционна избирателна комисия номер 4 в Белица попълва бюлетини за "ДПС - Ново начало" и ГЕРБ-СДС. Този случай стана повод за образуване на досъдебно производство.
В петък Альоша Шаламанов показа как "на Краси му трябват 300 гласа" в секция в Гърмен. За никой от тези случаи обаче ЦИК не гласува наказание в техните компетенции.