„Решението на президента Румен Радев да не проведе консултации с „ДПС – Ново начало“ няма аналог в 33-годишната история на приложение на Конституцията“, това коментира пред Соня Колтуклиева и 5GMedia конституционалистът проф. Пламен Киров.
СК: Проф. Киров, как бихте коментирали решението на президента Румен Радев да не покани представители на ДПС – Ново начало на консултациите за съставяне на правителство и дали ДПС – Ново начало има начин да защити правото си да участва в такива консултации, дадени от Конституцията?
ПК: Това е едно странно решение дотолкова, доколкото няма аналог в 33-годишната история на приложение на Конституцията. Аз не си спомням случай, в който Петър Стоянов, като президент на Република България, следващият президент - Георги Първанов и дори Росен Плевнелиев, не е подхождал по този начин. Но разбира се, ние се намираме в една остра конфронтация на отделни лидери на политически формации и президента. Може би президентът е сметнал, че е направил консултации с тези политически сили още преди да са формирани парламентарните групи. СК: Казвате го на смях, нали, иронично е последното Ви изречение? ПК: Ами как да го коментирам. Факт е, че не е поканена една политическа сила на консултации. В крайна сметка парламентарните групи са регистрирани в парламента. Много интересно е какво отношение биха взели съветниците на президента, които най-вероятно са му подсказали това решение.
СК: Кои са съветници на президента? Имате ли представа?
ПК: Нямам представа в момента кои са. Спомням си, че един от тях беше Крум Зарков. Може би той ще даде някакво обяснение или ще мотивира по някакъв начин решението на президента. Но тук се отваря още един въпрос – можеше ли президентът да направи консултации само с две парламентарни групи, а с останалите изобщо да не прави консултации?
СК: Можеше ли?
ПК: В крайна сметка трябва да питаме Конституционния съд. Струва ми се, че ще започнем да питаме КС и за точките и запетайките в Конституцията.