Няма закон, който да замести човечността. Наказателният кодекс не съдържа списък на добродетелите. Поради което правосъдието се намесва едва когато престъплението вече е извършено, и границите на човешкото, добродетелите и морала отдавна са прекрачени.
Това каза министърът на правосъдието Георги Георгиев, който представи предложенията на министерството за по-строги наказания при установено насилие над животни, предаде репортер на БГНЕС.
Той припомни, че на хартия жестокото отношение към животните е наказуемо в България още от 2011 г. с лишаване от свобода до три години, което е дало възможност в повечето случаи виновникът да се размине с наказанията, тъй като при определени предпоставки съдията е бил длъжен да не наложи наказание, а да освободи извършителя. През април 2023 г. депутатите от ГЕРБ внасят законопроект, с който от август е повишено наказанието така, че никой да не бъде освобождаван от отговорност. Тази промяна дава възможност садистите да бъдат съдени, и осъдени.
Новите предложения на Министерството не са "механичен сбор от увеличаване на наказанията - напротив. Текстовете в Наказателния кодекс са свързани, съдиите трябва да ги прилагат свързано, допълни министър Георгиев. Те ще бъдат записани в два нови състава на НК - единият касае садизма спрямо животни като бизнес - ще се увеличи наказанието от 3 до 10 години, като за заснемането на видео с насилие над животно ще има допълнително наказание; вторият състав касае насилието над животни с цел набавянето на имотна облага, обясни Георгиев.
По думите му има увеличение, но то не е механично. "Увеличението държи сметка за обществената безопасност и поставя минимум минимален праг и максимум, който е по-широк от сега съществуващия, така че съдията да има по-добра възможност за преценка", уточни министърът.