Бомба е избухнала близо до клиника за репродуктивно здраве в Палм Спрингс, Калифорния, в събота. Един човек е загинал вследствие на взрива, съобщи кметът на града, информира Ройтерс.
Бомбата е била поставена или в превозно средство, или близо до него. То е било паркирано пред клиниката, когато бомбата е избухнала, обясни кметът Рон деХарте, добавяйки, че не може да потвърди дали починалият е заподозрян за взрива.
Помощник-директорът на отдела на Федералното бюро за разследване на САЩ в Лос Анджелис Акил Дейвис заяви, че бомбата, взривена в близост до клиника за лечение на безплодие в Палм Спрингс, е "умишлен терористичен акт". "Това е умишлен терористичен акт. В хода на разследването ще установим дали става въпрос за международен или вътрешен тероризъм", заяви Дейвис на пресконференция, цитиран от NBC News. Той добави, че ФБР смята, че целта на нападението е бил медицинският център.
Освен това заместник-директорът отказа да назове името на заподозрения, защото това би попречило на разследването на агенцията.
Снимки, публикувани онлайн след експлозията, показват едноетажната сграда, в която се помещава клиниката, с дупка в една от стените и купчина отломки по улицата. От пожарната съобщиха, че няколко други сгради в района са били повредени, някои от които значително.
Американските репродуктивни центрове, които имат офиси в поне три града в Калифорния, предоставят услуги като инвитро оплождане, генетични тестове и даряване на яйцеклетки.