КИТАЙ ОБВИНИ САЩ В „ДВОЙНИ СТАНДАРТИ“ ЗАРАДИ НОВАТА ЗАПЛАХА С МИТА

Автор: 5 GmediA 09:03, 12 октомври 2025
Източник: БГНЕС архив

Китай обвини Съединените щати в „двойни стандарти“, след като президентът Доналд Тръмп обяви въвеждането на допълнителни 100% мита върху китайски стоки, предаде АФП. „Съответното изявление на САЩ е типичен пример за ‘двойни стандарти’“, заяви говорител на китайското Министерство на търговията в публикувано онлайн изявление.

На 10 октомври Тръмп обяви, че ще наложи новите мита, които трябва да влязат в сила на 1 ноември, в отговор на „изключително агресивните“ нови ограничения от страна на Китай върху износа на редкоземни минерали. Той също така заплаши да отмени планираната си среща с китайския президент Си Дзинпин по-късно този месец.

Пекин обвини Вашингтон, че е засилил икономическия натиск върху Китай от септември насам. „Тези действия... сериозно навредиха на интересите на Китай и подкопаха атмосферата на икономическите и търговски преговори между двете страни. Заплахите с високи мита на всяка стъпка не са правилният подход за диалог с Китай.“, заяви министерството.

Последни новини

Най - популярни

Общо гласували: 97

Анкета

ТРЯБВА ЛИ ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ ДА ПРЕКРАТИ НЕЗАБАВНО САНКЦИИТЕ ЗА ТЪРГОВИЯ С ГОРИВА С РУСИЯ?
Не
51 гласували / 52.58%
Да
45 гласували / 46.39%
Не мога да преценя
1 гласували / 1.03%