“ГАРДИЪН”: НЕОБИЧАЙНА АКТИВНОСТ В РУСКОТО ПОСОЛСТВО ПРЕДИ АТАКАТА С НОВИЧОК

Автор: 5Gmedia , 17:16, 4 март 2019

Британският вестник The Guardian твърди днес, че разузнавателни централи са отчели необичайна активност в руското посолство в Лондон преди и след отравянето с новичок на бившия руски разузнавач Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. MI 5, MI6 и GCHQ са отбелязали “хаотични влизания в сградата и излизания от нея”. Неназован източник е цитиран да казва: "разузнавателните агенции са разследвали необичайни и нарастващи действия в руското посолство в Кенсингтън в дните до и след нападението на Скрипал.

Британският премиер Тереза Мей през март 2018 г. обвини Русия, че стои зад атаката с новичок и 23 дипломати от руското посолство в Лондон бяха изгонени от Великобритания - безпрецедентен акт, дори за времето на “студената война”.

През септември Скотланд Ярд посочи, че има достатъчно доказателства за обвинението на двама руски граждани - Александър Петров и Руслан Боширов, за които се смята, че са агенти на ГРУ. В телевизионно интервю те заявиха, че са били в Солсбъри като туристи, за да разгледат знаментитата катедрала на града.

През февруари 2019 г. беше съобщено, че висш руски офицер от военното разузнаване,  Денис Сергеев, според уебсайта “Белингкат”, е бил във Великобритания по време на отравянето на Скрипал в Солсбъри. Сайтът също така съобщава, че Сергеев е посетил България в дните преди български търговец на оръжие и синът му да бъдат атакувани с неидентифицирана отрова. Б.р. Става дума за Емилиян Гебрев и сина му Христо.

Последни новини

Общо гласували: 55

Анкета

ТРЯБВА ЛИ ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ ДА ПРЕКРАТИ НЕЗАБАВНО САНКЦИИТЕ ЗА ТЪРГОВИЯ С ГОРИВА С РУСИЯ?
Не
31 гласували / 56.36%
Да
23 гласували / 41.82%
Не мога да преценя
1 гласували / 1.82%