Брюксел въвежда нови правила за защита на служители, които подават сигнали за корупция, включително и до медиите, съобщава Медиапул. Защитата ще важи и за журналисти, които огласяват корупционни схеми.
Снощи Европарламентът и държавите членки са постигнали споразумение да се узакони високо ниво на защита на хората, т.нар. . whistleblowers (разобличители), подаващи сигнали за корупция и за случаи, нарушаващи законодателството на Европейския съюз.
„Трябва за защитим лицата, подаващи сигнали за нарушения, за да не могат да бъдат наказвани, уволнявани, понижавани и срещу тях да не могат да бъдат подавани сигнали в съда, за това, че са действали в интерес на обществото“ – заяви заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс.
Според ЕК безопасното подаване на сигнали ще спомогнат в бобрата с измамите, с корупцията, прането на пари, избягването на корпоративните данъци и ще защитават безопасността на храните и околната среда. Предстои споразумението за защита да бъде официално прието от Европейския парламет и Съвета на Европа.
В България, в момента, защита имат гражданите, които подават сигнали до КПКОНПИ за корупция или конфликт на интереси срещу лица на високи постове. Но държавните служители не са защитени, ако подават сигнал до медиите.